Türkiye Cumhuriyeti

Miami Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

Orlando, Atlanta Ve Durham Gezici Konsolosluk Hizmeti , 09.03.2016

Başkonsolosluğumuz tarafından 26-27 Mart 2016 tarihlerinde Orlando, 2-3 Nisan 2016 tarihlerinde Atlanta (Georgia Eyaleti) ve 30 Nisan-1 Mayıs 2016 tarihlerinde Durham (Kuzey Karolina Eyaleti) şehirlerinde gezici konsolosluk hizmeti verilecektir.

Orlando, Atlanta ve Durham şehirlerinde düzenlenecek gezici konsolosluk hizmetine ilişkin ayrıntılar aşağıda sunulmaktadır:

26-27 Mart 2016 ORLANDO

Yer: UCF Rosen College of Hospitality Management
102J Conference Room-9907 Universal Blvd, Orlando, FL 32819
Tarih: 26 Mart 2016 Cumartesi 09.00-17.00,
27 Mart 2016 Pazar 09.00-16.00


2-3 Nisan 2016 ATLANTA

Yer: Georgia State University, International Center

30 Courtland Street SE, 3rd Floor Atlanta, GA 30303

 

Tarih: 2 Nisan 2016 Cumartesi 09:00-17:00

3 Nisan 2016 Pazar 09:00-16:00 

 

30 Nisan-1 Mayıs 2016 DURHAM

Yer: Durham Türk Evi, 303 East Durham Rd. Cary NC 27513

 

Tarih: 30 Nisan 2016 Cumartesi 09:00-17:00

1 Mayıs 2016 Pazar 09:00-16:00


 

Gezici konsolosluk hizmetinden mümkün olduğunca çok sayıda vatandaşımızın istifade etmesine önem atfedilmektedir. Bu çerçevede, tarafımızdan gerekli duyurular yapılmakla birlikte, bu duyurunun elektronik erişimi bulunmayan vatandaşlarımızla da paylaşılması şükranla karşılanacaktır.


Etkin ve süratli hizmet sağlanabilmesi için gezici konsolosluk hizmetinden faydalanmak isteyen vatandaşlarımızın randevu almaları rica olunur. Randevu almak isteyen vatandaşlarımız consulate.miami@mfa.gov.tr adresine e-posta göndermeleri beklenmektedir.

Gönderilen e-postalarda Konu/Subject bölümüne gezici konsolosluk hizmeti alınacak şehre göre “Randevu Talebi / Gezici Konsolosluk Hizmeti - Orlando” veya “Randevu Talebi / Gezici Konsolosluk Hizmeti -Atlanta” veya “Randevu Talebi / Gezici Konsolosluk Hizmeti - Durham” şeklinde giriş yapılması ve yaptırılması istenen işlem/işlemler ile kişi sayısının e-postada belirtilmesi ve en önemlisi işlemi yapılacak her bir müracaat sahibine ait nüfus cüzdanının (arkalı-önlü) bir örneğinin (PDF formatında tercih edilmekle beraber bu imkânı bulunmayan vatandaşlarımız nüfus cüzdanı örneklerini fotoğraf çekerek de gönderebilirler) e-posta ekinde gönderilmesi önem taşımaktadır. Nüfus cüzdanı örneği olmayan başvurular, nüfus bilgilerine ulaşılamayacağı için randevu sistemine dahil edilemeyecektir.

Gezici Konsolosluk Hizmeti sırasında nüfus cüzdanınızın ve (eski ve yeni) pasaportlarınızın asıllarının yanınızda olması ve nüfus cüzdanınızın üzerinde T.C. Kimlik numaranızın bulunması, işlemi biten belgelerinizin tarafınıza geri gönderilmesi için ön ödemeli veya pullu (pre-paid), takip numarası olan (tracking number) ve üzerinde ad, soyad ve adresinizin yer aldığı posta zarfını beraberinizde getirmeniz, işlemlerinizin gerçekleştirilebilmesi açısından gereklidir. Nüfus cüzdanında T.C. Kimlik numarası bulunmayan vatandaşlarımızın en kısa sürede Başkonsolosluğumuza e-posta göndermeleri rica olunur.


Sözkonusu hizmet çerçevesinde, Başkonsolosluğumuz memurları, işlem taleplerini ilgili evraklar/belgelerle birlikte Orlando’da/Atlanta'da/Durham'da teslim alacak olup, işlemler bilahare Miami’de tamamlandıktan sonra, ilgili nihai evraklar başvuru sahiplerine postayla iletilecektir. İşlemlerin gerçekleştirilebilmesi için Nüfus Cüzdanı ve Pasaportların asılları gerekmektedir. Bu itibarla, nüfus cüzdanınız ve pasaportunuz, Orlando'da/Atlanta'da/Durham'da işleminiz teslim alındıktan sonra bir süre Başkonsolosluğumuzda bulundurulacaktır.

Ayrıca, evli vatandaşlarımızın Evlilik Cüzdanlarını, yurtdışında doğmuş vatandaşlarımızın yerel makamlardan alınmış Doğum Belgelerini (Birth Certificate) ve çift uyruklu vatandaşlarımızın Vatandaşlık Belgelerini (Naturalization Form) getirmeleri işlemlere göre önem taşımaktadır.

Gerçekleştirilecek konsolosluk işlemleri için ücretler nakit olarak tahsil edilecektir.

Müracaat edilebilecek Konsolosluk İşlemleri:

- Askerlik İşlemleri (Yalnızca “İlk Erteleme” ve ilk kez “Dövizle Askerlik” işlemleri)

- Vatandaşlık Bildirimi (Vatandaşlığa Giriş ve Vatandaşlıktan Çıkış işlemleri)

- Nüfus İşlemleri (Evlilik Tescili, Doğum Tescili ve Nüfus Cüzdanı başvuruları)

- Noterlik İşlemleri (Hizmet esnasında vekâletname düzenlenmesi mümkün olamadığından, vekâletname düzenletmek isteyen vatandaşlarımızın Orlando için 18 Mart 2016, Atlanta için 25 Mart 2016 ve Durham için 22 Nisan 2016 tarihi mesai bitimine dek Başkonsolosluğumuzla temas etmeleri gerekmektedir. Gezici konsolosluk sırasında başvurusu alınan vekâletnameler bilahare adrese gönderilecektir.)

- Pasaport Başvuruları: (e-Pasaport başvurularında gerekli olan Biyometrik Fotoğraf (2 adet) ile ilgili ayrıntılı bilgilere https://epasaport.egm.gov.tr/hakkinda/biyometrikfoto.aspx sayfasından ulaşılabilir. e-Pasaport başvuruları yaş farkı gözetmeksizin şahsen yapıldığından, reşit olmayan çocuklar dahil herkesin başvuru esnasında bizzat bulunması gerekmektedir. 18 yaşından küçüklerin başvurusu için anne ve babanın imzalı muvafakati gerektiğinden her iki ebeveynin de hazır bulunması gerekmektedir.)

Konsolosluk işlemleri hakkında ayrıntılı bilgi miami.bk.mfa.gov.tr adresimizdeki BİLGİ NOTLARI başlığı altında yer almaktadır.

 

Saygıyla duyurulur.

T.C. Miami Başkonsolosluğu